Użytkowanie balii ogrodowej zimą

Gorące kąpiele w balii ogrodowej to fenomenalny sposób na relaks i odprężenie w czasie długich jesiennych i zimowych wieczorów. Korzystanie z balii w czasie srogiej zimy wywołuje jednak pewne wątpliwości, które postaramy się rozwiać.

Czy muszę wypuszczać wodę z balii na noc? Czy woda w beczce nie zamarznie?

Nie. Spokojnie, kąpiąc się w dzień temperatura wody w balii sięga ok. 35 – 40 °C. Jeśli podczas  nocy nie będziemy dogrzewać beczki, woda w balii nie zamarznie, jej temperatura spadanie w ciągu nocy o kilka do kilkunastu stopni w zależności od izolacji beczki. Jeśli w nocy balia nie będzie ogrzewana, ważne by na noc spuścić wodę z pieca i rur. Woda pozostała w rurach może zamarznąć i spowodować uszkodzenia.

Jakie ogrzewanie będzie najlepsze, jeśli chce korzystać z balii w zimie?

Piec elektryczny to najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli pragniemy zimowych kąpieli. To piec bezobsługowy, kontroluje temperaturę wody i dogrzewa ją kiedy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu balia jest cały czas ciepła, gotowa do kąpieli. To bardzo wygodne rozwiązanie i coraz częściej stosowane. 

Czy każda balia nadaje się do użytku zimą?

Nie do końca. Balie stosowane w zimie powinny być bardzo dobrze zaizolowane, tzn. dodatkowo zabezpieczone przed utratą ciepła. Balia o słabej izolacji będzie pobierała dużo energii potrzebnej do ogrzania wody, co w przypadku ogrzewania drewnem będzie dosyć męczące, a w przypadku elektryki czy gazu kosztowane. W baliach zimowych stosuje się specjalne pianki izolujące ciepło wokół i na podstawie beczki, a także w skrzyniach czy podestach, gdzie schowane jest wyposażenie. Dzięki odpowiedniej arktycznej izolacji temperatura wody spada znacznie wolniej, a wyposażenie balii jest bezpieczne.

Jakie drewno najlepiej izoluje ciepło?

Thermwood. To drewno poddane ponad 100 godzinnej obróbce cieplnej. Za sprawą oddziaływania wysokich temperatur i pary wodnej drewno staje się trwałe, odporne i lepiej izoluje ciepło. W drewnianych baliach dedykowanych do użytkowania w temperaturach do -30°C stosuje się dwie warstwy drewna termicznego i piankę między nimi. Tak zaizolowana balia świetnie trzyma ciepło i jest bardzo energooszczędna.

Jakie akcesoria do balii są przydatne zimą?

Prawdziwym must have jeśli chodzi o zimowe korzystanie z balii jest gruba i solidna pokrywa. Po kąpieli koniecznie należy przykryć beczkę, by zatrzymać straty ciepła. Polecamy grube pokrywy winylowe, które posiadają specjalne zatrzaski przytwierdzające pokrywę do balii.

Czy system bąbelkowy nie zamarznie?

Aeromasaż powszechnie stosowany w baliach wykorzystuje sprężone powietrze, co oznacza że w jego przewodach przepływa tylko powietrze, nie woda, więc możemy być spokojni o wytrzymałość przewodów na niskie temperatury. Inaczej  w przypadku hydromasażu, czyli masażu strumieniami wodny. Ten system stosuje się jednak tylko w bardzo nowoczesnych baliach ogrzewanych elektrycznie, co oznacza, że urządzenie kontroluje temperaturę wody i eliminuje ryzyko zamarznięcia. 

Balia dedykowana do zimowych warunków

Podsumowując balia na zimę powinna być:

  • Wykonana z drewna termicznego
  • Dobrze zaizolowana
  • Ogrzewana elektrycznie
  • Z grubą pokrywą

 

Do kąpieli przy temperaturach dochodzących do nawet -30°C polecamy:

  • balię z wkładem BEST
  • balię tylko z drewna LUXURY