Jak czyścić filtr w balii/jacuzzi?

Regularne i odpowiednie czyszczenie filtra wody sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia (np. trawa, minerały czy piasek) zostają przefiltrowane, a wodę wystarczy wymieniać co 2 miesiące.

Regularne czyszczenie wkładu filtracyjnego jest bardzo ważne

Jako wkład filtracyjny w baliach ScandiSpa polecamy stosować wkład kartuszowy lub kuleczki fibalonu. Niezależnie od wyboru wkład filtracyjny należy czyścić co 2 do 4 tygodni, w zależności od tego jak często używana jest balia. Bardzo ważne jest aby robić to regularnie, ponieważ zabrudzony wkład filtracyjny powoduje mętnienie wody, a nawet problemy z ogrzewaniem.

Filtr kartuszowy - czyszczenie

Tradycyjny wkład kartuszowy

Jest to najpopularniejsza forma wkładu stosowana w filtrach wody w jacuzzi i basenach. Kartusz wykonany jest z poliestrowych, plisowanych włókien, które skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia. 

Wkład filtrujący

Etapy czyszczenia wkładu kartuszowego:

 1. Przed wyjęciem wkładu z jacuzzi należy wyłączyć pompę, zamknąć dwa zawory oraz poluzować odpowietrznik.
 2. Na tym etapie można odkręcić pokrywę filtra i wyciągnąć wkład.
 3. Jeśli posiadasz zapasowy wkład, od razu zainstaluj go dzięki czemu woda będzie nieprzerwanie filtrowana. Wyjęty wkład poddaj dokładnemu czyszczeniu i suszeniu.
 4. Czyszczenie wkładu zacznij od dokładnego opłukania go pod bieżącą wodą. Nawet jeśli wkład filtra wydaje Ci się czysty poświęć dodatkowy czas na czyszczenie, ponieważ zanieczyszczenia mogą znajdować się głęboko we włóknach filtra, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
 5. Do wiadra napełnionego wodą dodaj preparat przeznaczony do czyszczenia wkładów kartuszowych lub ewentualnie tabletkę do zmywarki. Całość zamieszaj, a następnie włóż wkład do wiaderka i zostaw go w nim na co najmniej 12 godzin.
 6. Wyciągnij wkład i opłucz go dokładnie wodą.
 7. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 2 doby.
 

Dokładnie oczyszczenie i suszenie wkład kartuszowego podwaja jego żywotność i moc.

 

Nowoczesny fibalon

Fibalon to nowoczesny materiał filtrujący do jacuzzi/balii ogrodowych. Kulki Fibalonu to doskonały zamiennik dla tradycyjnego wkładu kartuszowego. Kluczową zaletą Fibalonu jest większa skuteczność, łatwość obsługi i trwałość. Jeden zestaw kulek filtracyjnych może być używany od 2 do nawet 3 lat w zależności od tego jak często używana jest balia. Fibalon posiada właściwości antybakteryjne, zawiera srebro pierwiastkowe, które przez specjalną modyfikację jest trwale wbudowywane we włókna polimerowe.

Kuleczki fibalonu należy umieścić w dedykowanym do tego uchwycie ze stali nierdzewnej lub w siatkowym worku, a dopiero później w filtrze.

Kulki fibalon

Etapy czyszczenia fibalonu:

 1. Przed wyjęciem Fibalona z jacuzzi należy wyłączyć pompę, zamknąć dwa zawory oraz poluzować odpowietrznik.
 2. Na tym etapie można odkręcić pokrywę filtra i wyciągnąć Fibalon.
 3. Kulki filtracyjne można wyprać w pralce lub ręcznie pod bieżącą wodą. W tym przypadku nie potrzebujemy żadnych dodatkowych specyfików.
 4. Jeszcze mokre kulki można umieścić w uchwycie/worku, a następnie włożyć z powrotem do filtra.

Dodatkowe zalecenia dla higienicznie czystej wody w balii

By długo cieszyć się czystą i przejrzystą wodą w balii / jacuzzi poza regularnym czyszczeniem wkładu filtracyjnego musisz pamiętać o kilku zasadach:

 • podczas nieużytkowania balii ogrodowej pamiętaj o stosowaniu pokrywy, która zabezpieczy jacuzzi przed zanieczyszczeniami takimi jak np. liście.
 • filtrowanie usuwa zanieczyszczenia, ale nie bakterie, dlatego pamiętaj o regularnej dezynfekcji wody.
 • pamiętaj aby wziąć szybki prysznic przez wejściem do jacuzzi. Balsam do ciała czy makijaż, sprawiają, że w wodzie szybciej pojawiają się zanieczyszczenia.                                                                                                

 

Jeśli planujesz przez dłuższy czas nie korzystać z balii, pamiętaj aby zdemontować filtr i przenieść go do pomieszczenia.

Czysta woda w jacuzzi