Jeśli jesteś już zdecydowany na zakup balii do ogrodu czas wybrać odpowiedni model. W ofercie ScandiSpa znajdziesz różne balie – w całości wykonane z drewna, z wyjmowanymi i z zabudowanymi ławkami, zabezpieczone lakierem i balie z wkładem wewnętrznym z polietylenu lub z akrylu. Wybór nie jest prosty. Poniżej przestawiamy różnice między modelami.
Najpierw omówmy wymiary i pojemność balii 6-osobowych ScandiSpa. Balie bez wkładu są gabarytowo mniejsze niż balie z wkładem, jednak ich pojemność pozostaje taka sama. Dzieje się tak, ponieważ w drewnianych baliach woda wypełnia całą beczkę, także przestrzeń pod ławkami, podczas gdy w baliach z plastikowym wkładem pod siedziskami nie ma wody.
Wyjątkiem są drewniane balie z zabudowanymi ławkami, połączonymi ze ścianą boczną i dnem. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda nie znajduje się pod ławkami i ich pojemność jest najmniejsza.
Balia z drewnianymi
ławeczkami
średnica 150 cm
pojemność 1200 ml
Balia z plastikowym
wkładem
średnica 180 cm
pojemność 1200 ml
Balia z zabudowanymi
siedziskami + TubCoat
wymiar 185 x 185 cm
pojemność 1100 ml
Pod kątem szczelności balie z wkładem wewnętrznym są zdecydowanie górą. Nic tak dobrze nie trzyma wody jak tworzywa sztuczne – polietylen czy akryl.
W przypadku balii wykonanych w całości z drewna duże znaczenie ma jakość drewna i jego stabilność wymiarowa. Zwykłe drewno pęczniej i zmienia swoje kształty pod wpływem wody i czynników atmosferycznych, co może prowadzić do kłopotów związanych z nieszczelności balii i wycieku wody.
Finowie, aby uniknąć przeciekania beczki, do budowy balii używają drewna termicznego (Thermowood). To drewno, które zostało poddane zaawansowanych procesom termicznym, dzięki czemu nie zmienia swoich wymiarów pod wpływem wody czy ciepła. Balia wykonana z termo drewna będzie szczelna przez wiele lat bez względu na warunki panujące w ogrodzie. Dodatkowym zabezpieczeniem może być lakierowanie wnętrza beczki specjalnym preparatem TubCoat – utwardzającym drewno.
Korzystając z balii ogrodowej należy przestrzegać zasad dotyczących utrzymania czystej wody. Należy stosować filtry wody i dezynfekcję chemiczną.
Warto raz na jakiś czas warto porządnie umyć balię – jej dno i ściany. W przypadku balii z drewnianym wnętrzem dodatkowo należy rozmontować ławeczki i dokładnie je oczyścić. Przy plastikowych wkładach nie ma takiej potrzeby i czyszczenie jest znacznie prostsze. Tak samo jak w przypadku drewnianych balii z zabudowanymi ławkami.
Tradycyjne balie ogrodowe są wykonane w całości z drewna. To właśnie drewno sprawia, że bania jest tak inna, wyjątkowa i oryginalna. Drewniana beczka nadaje miejscu naturalny charakter. Pasuje do sielskiego ogrodu, a także do nowoczesnych aranżacji. Nawet po upływie kilku lat balia z drewna termicznego wygląda pięknie i majestatycznie. Drewno ma swoich wiernych miłośników, którzy uwielbiają jego naturalną strukturę, dotyk i to oni wybierają balię w całości wykonaną z drewna.
Są też osoby, dla których dotyk mokrego drewna na ciele nie jest przyjemny. Może wydawać się wręcz nie higieniczny. Mają przekonanie, że w drewnie mogą znajdować się drobne bakterie. Dla tych osób bardziej odpowiednie będą balie z wkładem wykonanym z tworzywa sztucznego higieniczne i przyjemne w dotyku. Wkłady z polietylenu lub akrylu występują w kilku kolorach.
Alternatywnym rozwiązaniem są balie malowane wewnątrz powłoką plastyfikacyjną TubCoat. To specjalny lakier utwardza drewno, nadaje elegancki połysk, jest przyjemny w dotyku i higieniczny.
Wkłady z polietylenu występują aż w 5 kolorach – szary marmur, czarny marmur, ciemnoszary, czarny i niebieski.
Wkłady akrylowe natomiast dostępne są w kolorach: biel, niebieski i czerń.
Porównując drewniane balie z wkładem i bez wkładu, należy wziąć pod uwagę również warunki zimowe i możliwości izolacyjne, które obniżają koszty eksploatacji urządzenia.
W balii bez wkładu zbudowanej z jednej warstwy drewna nie ma możliwości zainstalowania płyty izolacyjnej. Jest zatem mniej efektywna w utrzymaniu ciepła.
W balia z wkładem pomiędzy warstwą drewna, a plastikową niecką pozostaje przestrzeń, którą można wypełnić dodatkową izolacją. Dzięki tej konstrukcji balia jest lepiej chroniona przed utratą ciepła, co pozwala na jej użytkowanie nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, dochodzących do -30°C.
Wyjątek stanowią luksusowe balie z podwójną warstwą drewna, między którymi można zainstalować warstwę izolacyjną.
Poniżej podsumowaliśmy zalety omówionych modeli. Jak widać każdy ma swoje plusy. Balie wykonane w całości z drewna są na pewno najbardziej naturalne i najtańsze, balie z wkładem są bardziej praktyczne. Jeśli nie możemy się zdecydować na jedną z tych opcji możemy wybrać model łączący zalety obydwu – dwuwarstwowa balia z zabudowanymi siedziskami i powłoką TubCoat.
Balia z plastikowym
wkładem
+ Szczelność
+ Łatwe czyszczenie
+ Komfortowe użytkowanie
+ Możliwość dodatkowej izolacji
Balia z zabudowanymi
siedziskami + TubCoat (dwuwarstwowa)
+ Naturalny Design
+ Szczelność
+ Łatwe czyszczenie
+ Komfort użytkowania
+ Możliwość dodatkowej izolacji
+ Mniejsza pojemność