Balia ogrodowa z wkładem czy bez?

Jeśli jesteś już zdecydowany na zakup balii do ogrodu czas wybrać odpowiedni model. W ofercie ScandiSpa znajdziesz różne balie – w całości wykonane z drewna, z ruchomymi i z zbudowanymi ławkami, zabezpieczone lakierem i balie z wkładem wewnętrznym z polietylenu lub z akrylu. Wybór nie jest prosty. Poniżej przestawiamy różnice między modelami. 

Wielkość i pojemność balii

Najpierw omówmy gabaryty balii i ich pojemność. Porównując modele przeznaczone dla 6 osób:

 • Drewniana balia – średnica zew.150 cm, wys. 110 cm, poj. 1200 ml
 • Balia z wkładem – średnica zew. 180 cm, wys.110 cm, poj. 1200 ml
 • Drewniana balia (zabudowane ławki) – średnica zew.150 cm, wysokość: 110 cm, poj. 1100 ml 

 

Jak widać balie bez wkładu są gabarytowo mniejsze niż banie z wkładem. Jednakże w drewnianych baliach woda zazwyczaj znajduje się w całej beczce, także pod ławkami, co większa pojemność balii i zapotrzebowanie na wodę. Beczki z wkładem mają większe wymiary, jednak w tym przypadku pod siedziskiem nie znajduje się woda, więc suma summarum mają taką samą pojemność jak ich drewniane odpowiedniki. 

Wyjątkiem są drewniane balie z zabudowanymi ławkami, połączonymi ze ścianą boczną i dnem. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda nie znajduje się pod ławkami i ich pojemność jest najmniejsza. 

Szczelność gorącej beczki

Nie będzie niespodzianką, że pod kątem szczelności balie z wkładem wewnętrznym są zdecydowanie górą. Nic tak dobrze nie trzyma wody jako tworzywa sztuczne – polietylen czy akryl. 

Nieco inaczej jest w przypadku balii w całości wykonanych z drewna. Tu duże znaczenie ma jakość drewna i jego stabilność wymiarowa. Zwykłe drewno pęczniej i zmienia swoje kształty pod wpływem wody i czynników atmosferycznych, co może prowadzić do kłopotów związanych z nieszczelności balii i wycieku wody. Aby tak tego uniknąć należy do budowy balii użyć drewna termicznego (Thermowood). Takie drewno zostało poddane zaawansowanych procesom termicznym, dzięki czemu nie zmienia swoich wymiarów pod wpływem wody czy ciepła. Balia wykonana z termo drewna będzie szczelna przez wiele lat bez względu na warunki panujące w ogrodzie. Dodatkowym zabezpieczeniem może być lakierowanie wnętrza beczki specjalnym preparatem TubCoat – utwardzającym drewno.

Czyszczenie balii ogrodowej

Korzystając z balii ogrodowej należy przestrzegać zasad dotyczących utrzymania czystej wody. Należy stosować filtry wody i dezynfekcję chemiczną. Mimo to raz na jakiś czas warto porządnie umyć balię – jej dno i ściany. W przypadku balii z drewnianym wnętrzem dodatkowo należy rozmontować ławeczki i dokładnie je oczyścić. Przy plastikowych wkładach nie ma takiej potrzeby i czyszczenie jest znacznie prostsze. Tak samo jak w przypadku drewnianych balii z zabudowanymi ławkami.

Design i komfort korzystania z balii

Tradycyjne balie ogrodowe są wykonane w całości z drewna. To właśnie drewno sprawia, że bania jest tak inna, wyjątkowa i oryginalna. Drewniana beczka jest bardzo unikalnym rozwiązaniem. Nadaje miejscu naturalny charakter. Pasuje do sielskiego ogrodu, a także do nowoczesnych aranżacji. Nawet po upływie kilku lat balia z drewna termicznego wygląda pięknie i majestatycznie. Drewno ma swoich wiernych amatorów, którzy uwielbiają jego naturalną strukturę, dotyk i to oni wybierają balię w całości wykonaną z drewna. 

Są też osoby, dla których dotyk mokrego drewna na całym ciele nie jest przyjemny. Może wydawać się wręcz mało higieniczny. Mają przekonanie, że w drewnie mogą znajdować się drobne bakterie. Dla tych osób bardziej odpowiednie będą balie z wkładem wykonanym z tworzywa sztucznego higieniczne i przyjemne w dotyku. Wkłady z polietylenu występują w dwóch odcieniach szarości, a wkłady akrylowe dostępne są w kolorach: biel, granat i czerń.

Alternatywnym rozwiązaniem są balie malowane wewnątrz powłoką plastyfikacyjną. To specjalny lakier utwardza drewno, nadaje elegancki połysk, jest przyjemny w dotyku i higieniczny.

Podsumowanie

Poniżej posumowaliśmy zalety każdego omówionego modelu. Jak widać każdy ma swoje plusy. Balie wykonane w całości z drewna są na pewno najbardziej urokliwe i najtańsze, balie z wkładem są bardziej praktyczne. Jeśli nie możemy się zdecydować na jedną z tych opcji możemy wybrać model łączący zalety obydwu – drewniana balia z zabudowanymi ławkami i powłoką TubCoat.

 

Balia drewniana: 

 • + Naturalny Design
 • + Niska cena

 

Balia z wkładem:

 • + Szczelność
 • + Łatwe czyszczenie
 • + Komfortowe użytkowanie

 

Balia drewniana z zabudowanymi ławkami i powłoką plastyfiakcyjną:

 • + Naturalny Design
 • + Szczelność
 • + Łatwe czyszczenie
 • + Komfort użytkowania
 • + Mniejsza pojemność

 

 

Zobacz fińskie balie tylko z drewna i z wkładem.