Jeśli posiadasz balię ogrodową lub zastanawiasz się nad zakupem warto zapoznać się z poniższym informacjami, które pomogą Ci utrzymać czystą wodę w balii na dłużej. Podpowiemy jak ograniczyć wymianę wody w balii, jakich zasad warto przestrzegać podczas korzystania z kąpieli oraz jakie środki chemiczne stosować, by cieszyć się bezpieczną kąpielą.
Wymiana wody w balii, czyli około 1000 litrów wody, trwa około godziny i nie jest rozwiązaniem sprzyjającym ekologii. Warto ograniczyć częstotliwość wymiany wody, stosując odpowiednią filtrację i dezynfekcję. Filtr usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak pyłki, włosy czy liście. Im bardziej wydajny jest filtr i działająca z nim pompa, tym dłużej woda może pozostać czysta i zdatna do użytku.
Częstotliwość wymiany wody zależy głównie od poziomu filtracji.
BALIE BEZ FILRACJI
Wymiana wody po każdej kąpieli
Często balie ogrzewane drewnem lub gazem nie posiadają systemu filtracji wody. Wynika to z faktu, że są one używane sporadycznie – przed każdą kąpielą napełnia się je świeżą wodą i podgrzewa. Dzięki temu, przy każdorazowej wymianie wody, można zrezygnować z filtracji i dezynfekcji wody.
FILTR MOBILNY
Wymiana wody po około 2 tygodniach
Jeśli Twoja balia nie jest wyposażona w system filtracyjny, możesz skorzystać z mobilnego filtra – skimmera, który zawiesza się na krawędzi beczki. Taka metoda filtracji, w połączeniu z odpowiednim dozowaniem chemii, pozwoli utrzymać wodę czystą nawet przez około 2 tygodnie.
WBUDOWANY SYSTEM FILRACYJNY
Wymiana wody co 8 tygodni
Nowoczesne balie elektryczne są wyposażone w wydajne filtry wody, współpracujące z pompą zapewniającą stały obieg. Dzięki skutecznej filtracji i dezynfekcji, wodę w takiej balii trzeba wymieniać zaledwie kilka razy w roku. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się kąpielą często lub okazjonalnie, bez konieczności czasochłonnego przygotowywania balii przed każdym użyciem.
Mobilny filtr możesz dokupić w dowolnym momencie, wbudowany system filtracji należy wybrać już na etapie zakupu balii.
Jeśli Twoja balia posiada system filtracji (wbudowany lub mobilny), kluczową rolę odgrywa odpowiednia dezynfekcja wody za pomocą środków chemicznych, aby skutecznie zapobiec rozwojowi bakterii i glonów.
Pierwszym krokiem świadomej dezynfekcji jest zmierzenie poziomu pH wody oraz stężenia środka dezynfekującego, np. za pomocą miernika fotometrycznego. Następnie należy dodać odpowiednie preparaty, aby ustabilizować pH i zapewnić właściwy poziom dezynfekcji.
Szczegółową instrukcję dezynfekcji chlorowej w balii znajdziesz w filmie instruktażowym.
pH wody to kluczowy parametr, który odzwierciedla jej jakość, dlatego ważne jest, aby regularnie go kontrolować i utrzymywać w zakresie 7,0-7,4. Utrzymanie pH w tym przedziale jest nie tylko bezpieczne, ale również korzystne dla organizmu i skóry. Ponadto pozwala to na efektywne działanie środków dezynfekujących wodę.
Przy normalnym użytkowaniu pH wody powoli zmienia się w zależności od lokalnego składu i twardości wody. W miękkiej wodzie pH spada, w twardej wodzie wzrasta. Możesz łatwo dostosować prawidłową wartość pH, dodając pH plus lub pH minus, gdy urządzenie filtrujące jest włączone, co zapewnia niezbędną cyrkulację wody.
Zbyt niskie pH wody
Zbyt wysokie pH wody
Po ustabilizowaniu pH wody nadszedł czas na dodanie środków dezynfekcyjnych, które skutecznie eliminują bakterie. Możesz zastosować preparaty na bazie chloru, aktywnego tlenu lub bromu. Środki należy dozować zgodnie z instrukcją oraz regularnie kontrolować ich poziom w wodzie poprzez miernik fotometryczny.
CHLOR
to najbardziej skuteczna metoda dezynfekcji wody w basenach, jacuzzi i również baliach. Umożliwia szokową dezynfekcję wody, obniża pH wody, krystalizuje wodę i zapobiega powstawaniu bakterii, grzybów i glonów.
Uwaga! Nadmierna ilość chloru w wodzie może uszkodzić balie oraz negatywnie wpłynąć na użytkowników, prowadząc do wysypek, pieczenia oczu czy uszkodzenia stroju kąpielowego. Zbyt duża dawka chloru jest łatwo rozpoznawalna po intensywnym, nieprzyjemnym zapachu.
AKTYWNY TLEN
Aktywne składniki znajdujące się w preparatach tego typu utleniają wirusy, bakterie i nie pozostawiają charakterystycznego dla chloru zapachu. Minusem jest niższa skuteczność niż w przypadku chloru.
Aktywny tlen sprawdzi się w baliach do rodzinnego użytku, nie jest wystarczający dla komercyjnego stosowania.
BROM
Dezynfekcja wody bromem to skuteczna metoda, która działa w podobny sposób jak chlor, eliminując bakterie i wirusy. Brom jest bardziej stabilny w wyższych temperaturach, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla jacuzzi i balii. Działa delikatniej na skórę, zmniejszając ryzyko podrażnień. Ponadto, brom nie wytwarza intensywnego zapachu, co poprawia komfort użytkowania. Pozyskiwany jest w sposób naturalny z wody morskiej.
Pamiętaj, aby zachować odpowiedni odstęp czasowy między zastosowaniem środków chemicznych a kąpielą! Optymalny czas to około 2 godziny.
Możesz też dodatkowo wyposażyć balię w bakteriobójczą lampę UV, która ogranicza konieczność używania środków chemicznych.
Zanieczyszczenia, które dostają się do balii ogrodowej, trafiają do filtra, dlatego regularne mycie wkładu filtracyjnego jest kluczowe dla utrzymania dobrej jakości wody i odpowiedniej pracy balii. Zaleca się czyszczenie wkładu filtra co 7-14 dni w zależności od stopnia zabrudzenia oraz jego wymianę przynajmniej raz w roku. Zabrudzony i zapchany filtr powoduje problemy z ogrzewaniem balii.
Jako wkład do filtra można stosować wkład kartuszowy lub kuleczki filtracyjne fibalon,
WKŁAD KARTUSZOWY
To tradycyjny wkład z włókien poliestrowych. Główna funkcja wkładu kartuszowego to usuwanie zanieczyszczeń z wody. Skutecznie wychwytuje cząstki stałe, co pomaga utrzymać wodę w jacuzzi w czystości.
Filtr kartuszowy należy czyścić silnym strumieniem wody oraz namoczyć go w specjalnym detergencie, który skutecznie rozpuszcza brud. Należy także pamiętać o dokładnym wysuszeniu wkładu przed ponownym założeniem. Szczegółowa instrukcja czyszczenia wkładu kartuszowego przedstawiona jest na filmie.
FIBALON
Kulki filtracyjne zapakowane są w siatkowy worek lub specjalny uchwyt ze stali nierdzewnej. Są łatwiejsze w użytkowaniu i skuteczniejsze. Kulki można łatwo czyścić, co pozwala na długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej wymiany.
Kulki filtracyjne można wyprać w pralce lub ręcznie pod bieżącą wodą. W tym przypadku nie potrzebujemy żadnych dodatkowych specyfików. Jeszcze mokre kulki można umieścić w uchwycie/worku, a następnie włożyć z powrotem do filtra.
Podczas wymiany wody niezwykle istotne jest dokładne oczyszczenie wnętrza balii. W przypadku drewnianego wykończenia zaleca się stosowanie łagodnych, naturalnych środków, takich jak szare mydło lub mydło sosnowe.
Czyszczenie balii staje się prostsze, jeśli posiada ona plastikowy wkład o opływowym kształcie, który można bezpiecznie dezynfekować przy użyciu standardowych detergentów.
Używanie pokrywy ochronnej znacząco zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia wody przez pyłki, liście i inne zanieczyszczenia z otoczenia. Zawsze zakładaj pokrywę, gdy nie korzystasz z kąpieli, aby utrzymać wodę w czystości.
Przed kąpielą w balii pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Najpierw weź prysznic, ponieważ większość zanieczyszczeń w wodzie pochodzi z naszego ciała, dlatego ważne jest, aby je dokładnie oczyścić przed wejściem do balii. Latem zwróć uwagę na kremy z filtrem, nawet te wodoodporne, mogą zanieczyszczać wodę. Niezależnie od tego, czy balia znajduje się wewnątrz budynku, czy na zewnątrz, zawsze używaj klapek, aby chronić wodę przed zanieczyszczeniami wnoszonymi na stopach.
Chcąc utrzymać czystą wodę należy spełnić kilka wymogów, ale wystarczy trochę praktyki i to co na początku może Ci się wydawać skomplikowane, stanie się Twoimi nawykami, a Ty będziesz się cieszyć krystaliczną wodą w swojej balii ogrodowej.