Higiena wody w balii

Jeśli posiadasz balię ogrodową niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie higieny wody. Aby uniknąć rozwoju bakterii i wirusów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad.

Regularna wymiana wody

Balie elektryczne posiadają filtr z pompą, która wymusza obieg wody i oczyszcza ją. Dzięki odpowiedniej filtracji i stosowaniu chemii dezynfekującej woda w balii będzie świeża i czysta nawet do 8 tygodni.

W przypadku balii gazowych lub opalanych drewnem wodę należy wymieniać po każdym użyciu, ponieważ tego rodzaju balie nie posiadają wymuszonego obiegu i filtracji.

Dokładne mycie wanny

Po wymienieniu wody, a także w trakcie eksploatacji balii ważne jest dokładne wyczyszczenie jacuzzi. Wnętrze myj specjalnym detergentem do dezynfekcji, natomiast do oczyszczenia drewna balii możesz użyć szarego lub sosnowego mydła.

Czystość pomoże utrzymać:

Higieniczny wkład  wewnętrzny do balii z tworzywa sztucznego, który ułatwia utrzymanie balii w czystości. Wkłady są dostępne w dwóch wariantach: z polietylenu (5 kolorów do wyboru) oraz z akrylu (3 kolory do wyboru).

Pokrywa zabezpieczająca przed zanieczyszczeniami ze środowiska. Gdy nie korzystasz z balii, zawsze stosują pokrywę.

Odpowiednie przygotowanie się do kąpieli

Pamiętaj aby przed kąpielą w balii odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim weź prysznic. Większość zanieczyszczeń w jacuzzi pochodzi z naszego ciała, dlatego należy je dobrze oczyścić przed wejściem do jacuzzi. Niezależnie od tego czy jacuzzi znajduje się w budynku czy na zewnątrz w drodze do balii używaj klapek, które ochronią wodę przed zanieczyszczeniami.

Jeśli posiadasz balię z pompą i filtrem ważne jest odpowiednie pH wody, stosowanie chemii oraz regularne czyszczenie filtra. Poniżej znajdziesz więcej wskazówkek.

Utrzymanie odpowiedniego PH

To podstawowy parametr, który mówi o jakości wody, dlatego należy tego pilnować i utrzymywać pH na poziomie 7,0-7,4. Częste kąpiele przyczyniają się do tego, że pH szybko się podnosi, woda mętnieje, powstają zanieczyszczenia i osady. Zbyt niski poziom wskaźnika natomiast jest szkodliwy dla użytkowników jacuzzi oraz sprzętu. Utrzymywanie pH w dobrych granicach jest bezpieczne i przyjazne dla organizmu i skóry, a używane detergenty i środki usuwające zanieczyszczenia z wody działają poprawnie. 

Zestaw pielęgnacyjny do utrzymania czystej wody

Aby zadbać o odpowiednią dezynfekcję, niezbędna jest chemia do balii, która ma za zadanie zniszczyć bakterie powstające na wskutek małej objętości wody i podwyższonej temperatury.

Do dezynfekcji wody możemy używać produktów na bazie:

chloru: to najskuteczniejsza metoda. Umożliwia szokową dezynfekcję wody, obniża pH wody, krystalizuje wodę i zapobiega powstawaniu bakterii, grzybów i glonów.

bromu: jest środkiem ,,pośrednim” pomiędzy chlorem, a aktywnym tlenem. Pozyskiwany jest w sposób naturalny z wody morskiej.

aktywnego tlenu: aktywne składniki znajdujące się w preparatach tego typu utleniają wirusy, bakterie i nie pozostawiają charakterystycznego dla chloru zapachu. Minusem jest niższa skuteczność niż w przypadku chloru.

Możesz też dodatkowo wyposażyć się w bakteriobójczą lampę UV, która ograniczy konieczność używania chloru.

Czystość filtra

Mycie filtra to niezbędna czynność by utrzymać dobrą jakość wody. Ważne aby regularnie czyścić filtr silnym strumieniem wody oraz namoczyć go w specjalnym detergencie, który rozpuszcza brud. Należy też pamiętać o tym aby dokładnie go wysuszyć.

 

Chcąc utrzymać czystą wodę należy spełnić kilka wymogów, ale wystarczy trochę praktyki i to co na początku może Ci się wydawać skomplikowane, stanie się Twoimi nawykami, a Ty będziesz się cieszyć krystaliczną wodą w swojej balii ogrodowej. 😊