Malowanie Drewnianej Balii Ogrodowej

Malowanie drewnianej balii ogrodowej jest konieczne jeśli chcemy aby balia przez długie lata zachowała elegancki wygląd. Poznaj zasady odpowiedniej konserwacji balii ogrodowej. 

Drewnianą balię ogrodową malujemy tylko od zewnątrz

Najważniejsza zasada odnośnie malowania balii to fakt, że należy ją malować tylko od zewnątrz. Malujemy tylko ściany, które nie mają kontaktu z wodą. Olej mógłby rozpuścić się w wodzie i ją zanieczyszczać. Do wewnątrz można stosować tylko specjalne powłoki plastyfikacyjne, które nakładane są przez specjalistów w czasie produkcji balii. Zobacz model z powłoką platyfikacyjną>

Konserwacja (malowanie) balii ogrorodwej raz w roku

Zalecamy pomalować balię od razu po dostawie i powtarzać tę czynność regularnie każdego roku. Dzięki temu unikniemy szarych nalotów i zachowamy elegancki wygląd balii na wiele lat. Tak jak za pierwszym i każdym kolejnym razem balie malujemy tylko od zewnątrz.

Olej do drewna termicznego

Balie wykonaną z Thermowood – wysokiej jakości drewna termicznego należy malować tylko olejem do drewna poddawane obróbce cieplnej i do stosowania na zewnątrz. Polecamy:

  • Woodex Wood OIL firmy TEKNOS
  • Olej do tarasu Osmo

Ile potrzeba oleju do pomalowania balii?

Jeśli balia jest malowana tuż po dostawie lub regularnie (co roku) malowana nasiąkliwość drewna jest nie wielka i zazwyczaj wystarczy jedna puszka oleju około 1 litra by zakonserwować całą zewnętrzną część balii.

Gdy balia stała przez dłuży czas niemalowana lub od ostatniego malowania minął ponad rok drewno będzie wymagało użycia większej ilości oleju. By uzyskać zadowalający efekt zalecamy zakup puszki oleju o pojemności około 2,7 l

Czyszczenie przed malowaniem - sposób na szare naloty

Przed przystąpieniem do malowania balii warto wyczyścić beczkę. Polecamy do tego produkt marki TEKNOS – RENSA TERRACE. Jest bardzo efektywnym detergentem do mycia drewnianych tarasów, mebli i balii ogrodowych przed olejowaniem drewna. Usuwa brud, pleśń, glony i inne zanieczyszczenia, ułatwiając wnikanie oleju w głąb drewna. 

Szczególnie polecamy użycie preparatu, gdy na balii zaczynają się pojawiać szare naloty. Detergentu można również używać by wyczyścić wnętrze beczki.