Piec do balii ogrodowej – jaki wybrać?

Piec do balii ogrodowej na drewno, gaz, a może prąd? Jaki piec wybrać? W poniższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje odnośnie utrzymania balii ogrodowej i przygotowania kąpieli przy różnych sposobach ogrzewania. Podpowiadamy jaki piec wybrać w zależności od potrzeb i preferencji. 

Piec do balii ogrodowej na drewno

Piec opalany drewnem to szybki sposób na nagrzanie wody w balii, wymaga tylko trochę wysiłku i czasu. 

UŻYTKOWANIE 

Przygotowanie kąpieli zaczynamy od nalania świeżej wody do balii – 900l co zajmuje około 30 min.

Następnie rozpalamy ogień w piecu i co 30 min dokładamy drewna. Nagrzanie wody trwa od 2 do 4 godzin – w zależności od temperatury wody, otoczenia oraz użytego drewna. W nocy temperatura wody spada o około 3-5 °C. 

Ciepła woda bez filtracji i dezynfekcji szybko się psuje, dlatego wymiana wody jest potrzeba co 1-2 dni, a najlepiej po każdej kąpieli.

Możemy przedłużyć zdatność wody do 2 tygodni używając filtra mobilnego skimmera i chemii uzdatniającej. Zobacz.

balia ogrodowa z piecem na drewno
piec do balii ogrodowej na drewno

KOMFORT

Balia z piecem na drewno wymaga trochę czasu i wysiłku związanego z magazynowaniem drewna, rozpalaniem ognia, dokładaniem drewna, czyszczeniem pieca itd. 

KOSZT

Ilość drewna zużytego do ogrzania balii jest zależna od temperatury otoczenia, wody i jakości drewna. Zazwyczaj do nagrzania wody potrzeba 1-1,5 koszyka suchego drewna lub 1 opakowania brykietu drzewnego.

DLA KOGO?

Balia z piecem na drewno dedykowana jest weekendowym użytkownikom, którzy cenią atmosferę jaką tworzy piec opalany drewnem. 

Docenią ją także osoby mające drewno łatwo dostępne i nie zrażające się wysiłkiem i czasem potrzebny do przygotowania kąpieli.

UWAGI

Efektywność grzania zależy w dużej mierze od umiejętności palacza oraz jakości drewna. Przeczytaj zasady prawidłowego palenia w piecu balii.

Gazowy piec do balii ogrodowej

Piec podłączany do butli gazowej to szybki i komfortowy sposób na nagrzanie wody w balii ogrodowej na weekendowy relaks.

UŻYTKOWANIE

Przygotowanie kąpieli zaczynamy od nalania świeżej wody do balii – 900l co zajmuje około 30 min.

W kolejnym kroku do pogrzewacza gazowego podpinamy butlę z gazem. Piec grzeje wodę w tempie 10-15°C/godz. w zależności od temperatury otoczenia. Po koło 2-3 godzinach kąpiel jest gotowa. Temperatura wody jest automatycznie utrzymywana przez termostat.

Ze względu na brak filtracji i dezynfekcji wymiana wody jest zalecana co 1-2 dni, a najlepiej po każdej kąpieli. 

Możemy przedłużyć zdatność wody do 2 tygodni używając filtra mobilnego skimmera i chemii uzdalniającej. Zobacz.

balia ogrodowa z piecem gazowym
gazowy piec do balii ogrodowej

KOMFORT

Piec gazowy działa bez obsługi, nie musimy go pilnować i dorzucać drewna jak w przypadku pieca na drewno. Twoja praca ogranicza się tylko do wymiany wody i butli w razie potrzeby. 

KOSZT

Szacuje się, że 1 butla gazowa wystarcza na 2-3 weekendy. Jest to ekonomiczne rozwiązanie.

DLA KOGO?

Balia z piecem na gaz (podobnie jak z piecem na drewno) przeznaczona jest również dla użytkowników weekendowych z tą różnicą, że jest wygodniejsza w obsłudze. Piec gazowy sam pilnuje odpowiedniej temperatury wody. 

UWAGI

Wybierając piec gazowy sprawdź czy posiada on odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa CE. Jeśli chcesz korzystać z balii zimą warto wybrać model z izolacją arktyczną na ścianach i podstawie oraz zabudową pieca i butli.

Elektryczny piec do balii ogrodowej

Piec elektryczny to najtańszy i najprostszy sposób na utrzymanie ciepłej wody w balii 24 godziny na dobę.

UŻYTKOWANIE

Z balii elektrycznej korzystasz, kiedy masz na to ochotę bez konieczności wcześniejszego przygotowania kąpieli.

Wodę w balii zmieniamy co 8 tygodni. Pierwsze nagrzanie wody trwa około 12 – 15 godz. Następnie termostat utrzymuje zadaną temperaturę wody przez cały czas. Piec elektryczny jest połączony z pompą wody i system filtracyjnym. Dzięki filtracji i stosowaniu chemii woda pozostaje czysta i świeża przez długie tygodnie.

balia ogrodowa z piecem elektrycznym
piec elektryczny do balii ogrdoowej

KOMFORT

Piec elektryczny działa  bezobsługowo. Twoja praca ogranicza się tylko do wymiany wody co 8 tygodni i dbania o jej higienę:

  • utrzymanie odpowiedniego pH wody (7,0-7,4)
  • regulacja czynnika dezynfekcyjnego – chloru lub aktywnego tlenu
  • dodawanie środka przeciw glonom
  • czyszczenie i wymiana wkładu filtracyjnego – kartuszowego lub fibalonu Więcej o pielęgnacji wody w balii.
 

KOSZT

Dla balii z izolacją arktyczną na ścianach i podstawie oraz z pokrywą winylową średnie dziennie zżucie prądu na utrzymanie ciepłej wody wynosi 5,1 kWh co przekłada się na koszt dzienny około 5 zł (latem nawet 2,87 kWh) Zobacz raport.

DLA KOGO?

Balie na prąd dedykowane dla osób, które chcą mieć balię gotową do użytku w dowolnej chwili, bez wcześniejszego przygotowania, bez kilkugodzinnego nagrzewania i wymiany wody przy każdej kąpieli. To najlepsza opcja dla ośrodków turystycznych – hoteli, pensjonatów, domków na wynajem, a także dla użytku prywatnego. 

UWAGI

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie chemii o 70% zastosuj lampę UV, która emituje promieniowanie UV i zabija bakterie. 

Ogrzewanie balii pompą ciepła

Posiadasz w domku pompę ciepła? Istnieje możliwość ogrzewania wody w balii za pomocą domowej pompy ciepła. Taka balia wyposażona jest również w podgrzewacz elektryczny, na czas kiedy działanie pompy jest ograniczone.

To wygodne rozwiązanie. Balia jest cały czas gorąca i gotowa do kąpieli, a wymiana wody ograniczona do kilku razy w roku.

Ogrzewanie polecane dla osób ceniących komfort i ekologiczne rozwiązania. 

podlaczenie bali do pompy ciepla

Hybryda - Dwa piece do jednej balii

Dzięki najnowszym technologiom istnieje również możliwość zamontowana w balii ogrodowej dwóch pieców. Takie rozwiązanie łączy zalety obydwóch podgrzewaczy. Piec na drewno i piec na gaz szybko nagrzewają wodę, a piec elektryczny bez obsługi i niskim kosztem utrzymuje odpowiednią temperaturę.