Przygotowanie, instalacja i napełnienie balii ogrodowej

Przed dostawą wymarzonej balii ogrodowej zapoznaj się z zasadami przygotowania terenu pod instalację bali, malowania beczki oraz napełniania wodą.

Podłoże pod balię ogrodową

Drewnianą balię należy umieścić na stabilnym, prostym podłożu, tak by uniknąć jakiegokolwiek chwiania beczki przy użytkowaniu. Balia nie może stać bezpośrednio na ziemi – trawie czy gruncie, aby uniknąć destrukcyjnego działania czynników atmosferyczny. Należy przygotować odpowiednie podłoże pod beczkę. Może to być np.:

  • Kostka
  • Kamień
  • Gryz
  • Konstrukcja drewniana
  • Paleta

 

Takie samo podłoże powinno być przygotowane pod piec, podest i schodki do balii (jeżeli występują).

Balia na tarasie

Balia ogrodowa doskonale pasuje do ustawienia na dużym tarasie. Należy jednak pamiętać, że balia wypełniona wodą, z której korzysta 6 osób, waży około 1800 kg. Podczas instalacji na tarasie lub w podobnym miejscu należy wziąć pod uwagę nośność konstrukcji. 

Oryginalnym pomysłem jest zabudowanie balii w tarasie tzn. że dolna część balii znajduje się poniżej poziomu tarasu. Należy wtedy tak zaplanować miejsce instalacji, by balia była dostępna ze wszystkich stron do celów serwisowych. Należy zapewnić możliwość prostego demontażu paneli zewnętrznych i ewentualnej izolacji.

Przygotowanie pod różne piece

Fińskie balie ogrodowe posiadają 3 sposoby ogrzewania wody: drewnem, prądem lub gazem. W zależności od wyboru pieca musimy inaczej przygotować się do instalacji urządzenia: 

  • Piec opalany drewnem – Piec musi znajdować się przynajmniej 15 cm niżej niż podstawa balii, aby mieć pewność, że górna rura wznosi się do góry. Jest to ważne ze względu na cyrkulację wody i możliwość spuszczenia wody z grzejnika podczas niskiej temperatury. Do ogrzewania należy używać tylko suchego drewna, o długości 40-43 cm i grubości ok. 4 x 4 cm.
  • Piec elektryczny – Do instalacji balii z ogrzewaniem elektrycznym należy przygotować kabel elektryczny 230V w standardzie ogrodowym. Instalację elektrycznej balii powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. 
  • Piec gazowy – Do ogrzewania potrzeba będzie butla gazowa 10 kg, a do uruchomienia pieca zasilanie 230V zwykłym przedłużaczem lub kablem w standardzie ogrodowym.

 

Jeżeli balia posiada dodatkowe wyposażenie zasilane elektrycznie jak np. aeromasaż, należy również przygotować kabel elektryczny 230V w standardzie ogrodowym

Malowanie balii termicznej

Balię dostarczamy niepomalowaną z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze chcemy, abyś mógł zobaczyć, jak wygląda drewno sosnowe poddane tylko i wyłącznie obróbce cieplnej. Drewno termiczne ma piękny i szlachetny ciemny kolor. Po drugie chcemy wywołać poczucie dbania o balię i odpowiedzialności za jej trwałość. Malowanie i konserwacja beczki powinny być powtarzane co roku. Po trzecie dostarczając niemalowaną balię dajemy Ci możliwość zmiany koloru obudowy, który najlepiej wkomponuje się w aranżację ogrodu. 

W zestawie jest standardowy olej do malowania, ale możesz kupić olej o innym kolorze. Polecamy oleje do drewna termicznego marki Teknos i Altex.

Napełnianie balii wodą

Do napełniania wodą balii można użyć węża ogrodowego lub podobnego narzędzia. W przypadku użycia innego źródła wody należy zachować szczególną ostrożność ze względu na potencjalne zanieczyszczenie mikrobiologicznego wody. Woda używana do napełnienia balii, wanny czy jacuzzi musi spełniać normę czystości jak w przypadku wody pitnej. Woda nie może zawierać nieczystości mechanicznych czy chemicznych. 

Balię należy napełnić do poziomu 20 cm poniżej krawędzi. Warto pamiętać, że po wejściu do balii jednej dorosłej osoby poziom wody wzrasta o około 5 cm. Jest to objętość około 80 l wody. Całkowita objętość wody do podgrzania zmniejsza się o około 320 litrów. 

O wodę w balii należy zmieniać co 6 do 8 tygodni, w między czasie konieczna jest filtracja wody oraz dezynfekcja chemiczna. Więcej o pielęgnacji wody>