


Podłoże pod balię ogrodową
Montaż balii ogrodowej zacznij od przygotowania odpowiedniego podłoża. Drewnianą balię należy umieścić na stabilnym, prostym podłożu, tak by uniknąć jakiegokolwiek chwiania beczki przy użytkowaniu. Balia nie może stać bezpośrednio na ziemi – trawie czy gruncie, aby uniknąć destrukcyjnego działania czynników atmosferyczny. Należy przygotować odpowiednie podłoże pod beczkę. Może to być:
Kostka brukowa
Płyta brukowa
Konstrukcja drewniana
Kamień
Gryz
Takie samo podłoże powinno być przygotowane pod piec, podest i schodki do balii (jeżeli występują).



Montaż balii ogrodowej na tarasie
Balia ogrodowa doskonale pasuje do ustawienia na dużym tarasie. Należy jednak pamiętać, że balia wypełniona wodą, z której korzysta 6 osób, waży około 1800 kg. Montaż balii ogrodowej na tarasie lub w podobnym miejscu powinien być poprzedzony sprawdzeniem nośności konstrukcji.
Oryginalnym pomysłem jest zabudowanie balii w tarasie tzn. że dolna część balii znajduje się poniżej poziomu tarasu. Należy wtedy tak zaplanować miejsce instalacji, by balia była dostępna ze wszystkich stron do celów serwisowych. Należy zapewnić możliwość prostego demontażu paneli zewnętrznych i ewentualnej izolacji.
Przygotowanie pod różne piece
Fińskie balie ogrodowe posiadają 3 sposoby ogrzewania wody: drewnem, prądem lub gazem. W zależności od wyboru pieca musimy inaczej przygotować się do montażu balii ogrodowej.

Piec opalany drewnem
Niektóre piece muszą znajdować się przynajmniej 15 cm niżej niż podstawa balii, aby mieć pewność, że górna rura wznosi się do góry. Jest to ważne ze względu na cyrkulację wody i możliwość spuszczenia wody z grzejnika podczas niskiej temperatury.

Piec elektryczny
Do montażu balii z ogrzewaniem elektrycznym należy przygotować kabel elektryczny 230V w standardzie ogrodowym.
Instalację elektryczną balii powinien wykonać elektryk z uprawnieniami.

Piec gazowy
Do ogrzewania potrzeba będzie butla gazowa 10 kg, a do uruchomienia pieca zasilanie 230V zwykłym przedłużaczem lub kablem w standardzie ogrodowym.
Jeżeli balia posiada dodatkowe wyposażenie zasilane elektrycznie jak np. aeromasaż, należy również przygotować kabel elektryczny 230V w standardzie ogrodowym
Montaż balii elektrycznej w pigułce
Montaż balii ogrodowej BEST ogrzewanej elektrycznie wymaga kilku kroków, aby zapewnić jej prawidłowe działanie, komfort użytkowania i bezpieczeństwo.
Jeśli balia znajduje się na stabilnym podłożu, można zacząć montaż balii ogrodowej?
- W pierwszej kolejności trzeba umieścić osprzęt na styropianie i skręcić 3 śrubunki. Następnie należy wpiąć czujnik temperatury (ważne by zrobić to na początku, ponieważ znajduje się on w trudno dostępnym miejscu). Kolejny krok to połączenie sterowania oświetlenia LED – należy podłączyć przewód do sterownika. Po zakończeniu tych czynności, można nałożyć skrzynię.
- Czas na podłączenie przewodu pneumatycznego do blowera. Przewód musi tworzyć pętle oraz ma być ustawiony przyłączem do góry, ponieważ jest podłączony do dołu od blowera. Gdy to zostanie wykonane, blower nalezy zahaczyć na ściance i podłączyć.
- Kolejny krok to przyłączenie układu sterowania do ścianki. Zalecamy zostawić trochę miejsca na ewentualnie rozbudowanie o lampę UV.
- Czas na podpięcie zasilania jednofazowego.
N – kabel niebieski neutralny
L – kabel brązowy
Charakterystyczny znaczek – zielonożółty kabel – uziemienie
- Po podpięciu, można zamknąć układ sterowania i zakryć osprzęt styropianem, a następnie pokrywą z drewna thermowood.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższym video, w którym szczegółowo krok po kroku przedstawiony jest montaż balii ogrodowej BEST marki ScandiSpa.
Zdalne sterowanie balią – jak połączyć balię z WiFi?
Zdalne sterowanie balią ogrodową to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia wygodne zarządzanie funkcjami balii za pomocą smartfona lub tabletu.
Wystarczy przejść przez 3 proste kroki by móc zarządzać swoją balią z dowolnego miejsca na świecie.
- Należy pobrać aplikację eWeLink, zarejestrować się i połączyć z lokalną siecią WiFi, częstotliwość – 2.4GHz.
- Następnie na panelu balii trzeba przytrzymać przez 5 sekund przycisk z ikoną żarówki, żeby wejść do trybu parowania. Dioda powinna mrugać.
- Teraz można wyszukać w aplikacji urządzenie.
Malowanie balii termicznej
Balię dostarczamy niepomalowaną z co najmniej trzech powodów:
Po pierwsze chcemy, abyś mógł zobaczyć, jak wygląda drewno sosnowe poddane tylko i wyłącznie obróbce cieplnej. Drewno termiczne ma piękny i szlachetny ciemny kolor.
Po drugie chcemy wywołać poczucie dbania o balię i odpowiedzialności za jej trwałość. Malowanie i konserwacja beczki powinny być powtarzane co roku.
Po trzecie dostarczając niemalowaną balię dajemy Ci możliwość zmiany koloru obudowy, który najlepiej wkomponuje się w aranżację ogrodu.
W zestawie jest standardowy olej do malowania, ale możesz kupić olej o innym kolorze. Polecamy oleje do drewna termicznego marki Teknos i Osmo.


Napełnianie balii wodą
Do napełniania wodą balii można użyć węża ogrodowego lub podobnego narzędzia. W przypadku użycia innego źródła wody należy zachować szczególną ostrożność ze względu na potencjalne zanieczyszczenie mikrobiologicznego wody. Woda używana do napełnienia balii, wanny czy jacuzzi musi spełniać normę czystości jak w przypadku wody pitnej. Woda nie może zawierać nieczystości mechanicznych czy chemicznych.
Balię należy napełnić do poziomu 20 cm poniżej krawędzi. Warto pamiętać, że po wejściu do balii jednej dorosłej osoby poziom wody wzrasta o około 5 cm. Jest to objętość około 80 l wody. Całkowita objętość wody do podgrzania zmniejsza się o około 320 litrów.
O wodę w balii należy zmieniać co 6 do 8 tygodni, w między czasie konieczna jest filtracja wody oraz dezynfekcja chemiczna. Więcej o pielęgnacji wody>