Czysta woda w balii ogrodowej z użyciem tabletek

Coraz więcej osób decyduje się na zakup balii ogrodowej aby móc każdego dnia relaksować się w swoim prywatnym, domowym Spa. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej higienie wody w balii, aby uniknąć rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. W tym wpisie poznasz podstawy utrzymania czystej wody stosując odpowiednie tabletki.

1. Czysta woda w balii to trzymanie odpowiedniego pH wody

Czysta woda w balii = odpowiednie pH wody, czyli podstawowy parametr, który mówi o jakości wody. Wartość pH powinno się sprawdzać co najmniej raz w tygodniu za pomocą pasków testowych lub tabletek, które szybko i łatwo pokazują aktualną wartość wody. Ph należy utrzymywać na poziomie 7,0 – 7,4.

Wartość pH powyżej 7,4 obniża się po dodaniu granulatu pH Minus. Dawkowanie: Jeśli wartość pH wody przekracza 7,4, dodać 10 gramów pH-Minus na 1000 litrów wody. Obniża pH o 0,2 jednostki.

Wartość pH poniżej 7,0 zwiększa się po dodaniu granulatu pH Plus Dawkowanie: 10gr. granulat wystarczy do podniesienia wartości pH w 1000 l wody o 0,2 jednostki.

Zbyt wysokie pH (woda alkaliczna)

  • gorsza dezynfekcja chlorem ( maja na myśli, że środek dezynfekujący się nie rozpuszcza w wodzie tak jak ma)
  • podrażnienie skóry
  • osady wapienne
  • woda nie jest przezroczysta

Niska wartość pH (woda kwaśna) daje:

  • agresywna woda, która uszkadza mechaniczne części basenu
  • podrażnione oczy i błony śluzowe
  • uszkodzenie osprzętu balii 

2. Tabletki chlorowe

Do dezynfekcji wody możemy używać między innymi tabletek na bazie chloru. Jest to najskuteczniejsza metoda, która umożliwia szokową dezynfekcję wody, obniża pH wody, krystalizuje wodę i zapobiega powstawaniu bakterii, grzybów i glonów.

Należy pamiętać aby stosować atestowane tabletki, przeznaczone wyłącznie na 1m3 wody!

3. Tabletki bez chloru (aktywny tlen)

Aktywne składniki znajdujące się w tego typu preparatach utleniają wirusy, bakterie i nie pozostawiają charakterystycznego dla chloru zapachu. Są jednak nieco mniej skuteczne niż chlor.

Należy pamiętać aby stosować atestowane tabletki, przeznaczone wyłącznie na 1m3 wody!

4. Regulacja pływaka do tabletek

To sprzęt ułatwiający życie właścicielom balii ogrodowych. Do pływaka należy wprowadzić tabletki chloru. Dozownik określa jaka jest idealna dawka chloru, którą należy dodać do wody w balii. Sami możemy decydować

5. Szokowe chlorowanie co 2 tygodnie

Jest zalecane jako rutynowa czynność w pielęgnacji wody w jacuzzi. Gwałtowne podniesienie dawki chloru pozwoli pozbyć się nagromadzonych w wodzie bakterii, wirusów i grzybów.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji na temat higieny wody w balii i tego jak czyścić filtr, zapraszamy do zapoznania się z wpisami na naszym blogu: