Wkład do Balii Ogrodowej – Polietylen i Akryl

W Polsce rozwija się moda na drewniane balie ogrodowe. Całoroczna balia to idealna alternatywna dla tradycyjnego jacuzzi. Na rynku można spotkać  balie wykonane w całości z drewna, oraz takie które posiadają plastikowy wkład wewnętrzny. Choć wkład nieco ujmuje naturalności beczki, ma też wiele przeważających zalet.

akcesoria balia ogrodowa

Wodoszczelny wkład do balii

Dodanie do balii ogrodowej plastikowego wkładu wewnętrznego sprawia, że beczka jest w 100% wodoszczelna. 

W baliach drewnianych bez wkładu, wlewając wodę do beczki musimy brać pod uwagę pęcznienie drewna. Balia, która przez dłuższy czas stała  sucha może na początku delikatnie przeciekać. Po chwili gdy drewno nieco spęcznieje zacieki znikną. Ważne by w modelach drewnianych stosować najlepszej jakości drewno odporne na działanie wody – Thermowood. Zwykłe drewno często jest problematyczne i może prowadzić do ciągłych problemów z przeciekaniem.

Elastyczny i higieniczny wkład do balii

Dla wielu osób dotyk mokrego drewna nie kojarzy pozytywnie, ze względu na przyzwyczajenie do czystych, gładkich, akrylowych powierzchni wanien. Dodanie wkładu z tworzywa sztucznego do balii sprawia wrażenie, że jest ona bardziej higieniczna.

Innym ważnym aspektem jest utrzymanie czystości. W drewnianych baliach między poszczególnym deskami i pod ławeczkami mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które trudniej wyczyścić. W plastikowych wkładach nie ma żadnych wnęk i zakamarków, dlatego utrzymanie czystości jest łatwiejsze. 

Wkład do balii z polietylenu

Fińscy profesjonaliści do budowy balii używają wkładów z polietylenu lub z akrylu.

Polietylen to trwały i żaroodporny plastik stosowany we wszystkim, od toreb na zakupy po duże pojemniki. Bardzo odpowiedni jako materiał na do balii ogrodowej. Wkład z polietylenu występuje w 5 kolorach:

 • Azul Blue
 • Graphite Black 
 • Dark Grey
 • Black Marble
 • Grey Marble

Wkład do balii z akrylu

Akryl jest materiałem używanym przez większość producentów wanien spa. Akrylowa powierzchnia jest wzmocniona od tyłu włóknem szklanym.  Akryl jest wytrzymały, a jego powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości. Choć jest najbardziej „luksusowy”, jest jednocześnie najdroższy od polietylenu. Wkład akrylowy jest dostępny w 3 kolorach, od prostych po wielobarwne wzory:

 • White
 • Black Shadow
 • Ocean Blue

Odpowiedni wkład do balii

Konstrukcja plastikowego wkładu do balii może się znacznie różnić w przypadku różnych marek.

Ważna jest stabilność konstrukcji. Waga balii z wodą i użytkownikami jest spora. Grubość wkładu i sztywność konstrukcji odgrywa główną rolę. Grubość ścian i dna wkładu w fińskich baliach ScnadiSpa wynosi 6-8 mm. Ma to duży wpływ na stabilność produktu końcowego w porównaniu z markami o grubości 4 mm. Ponieważ koszty materiałów stanowią dużą część kosztów produkcji, lżejszy produkt jest tańszy w budowie, co jest powodem, dla którego większość marek stara się oszczędzać materiał.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć stabilność konstrukcji w fińskich baliach ScandiSpa montowane są ramy nośne. Do nich „zakotwiczony” jest wkład wewnętrzny.

Te czynniki sprawiają, że balie ScandiSpa są prawdopodobnie najbardziej stabilnymi plastikowymi baliami dostępnymi obecnie na rynku. Łatwym sposobem sprawdzenia stabilności produktu jest złapanie krawędzi obiema rękami i popchnięcie do przodu i do tyłu. Produkt z cienkim materiałem będzie się wyginał i kołysał.

Budowa balii ogrodowej z wkładem

Poniższe zdjęcie obrazuje przekrój balii z wkładem i izolacją arktyczną:

 1. Gruby plastik 6-8 mm
 2. Stabilna rama nośna z wodoodpornej sklejki 18 mm
 3. Panel zewnętrzny z sosny poddanej obróbce cieplnej
 4. Izolacja dna 50 mm w modelach ARCTIC
 5. Izolacja ścienna 40 mm w modelach ARCTIC 
 6. Oświetlenie LED 
 7. Aeromasaż
 8. Zagłębienia w materiale zapewniają sztywniejszą strukturę
przekrój balii ogrodowej z wkladem