Sauna ruska bania jak korzystać?

Ruska bania to rodzaj sauny ogrodowej o kształcie drewnianej beczki. Dobrze przeprowadzony seans w ruskiej bani znakomicie odpręża organizm i korzystanie wpływa na zdrowie. Wybierając ruską banie do ogrodu warto zwrócić uwagę na jakość drewna i renomę producenta saun.

Sauna ruska bania do ogrodu

Sauna zwana ruską banią pochodzi z tradycji rosyjskiej. Jest bardzo popularna w Finlandii i coraz częściej spotykana w Polsce w pensjonatach i ośrodkach spa. Bania wykonywana jest z drewna i zazwyczaj przybiera charakterystyczny kształt poziomej lub pionowej beczki.

Umieszczana jest na zewnątrz, w ogrodzie lub na tarasie. W ruskiej bani montowane są piece opalane drewnem lub elektryczne, dzięki którym w pomieszczeniu możemy osiągnąć temperaturę do 100 st. Celsjusza. Sauna może być powiększona o praktyczny przedsionek – przebieralnie. Obok ruskiej bani powinna znajdować się drewniana beczka z wodą do schładzania po seansie oraz zestaw do wypoczynku, leżaki lub hamaki.

Sauna Barrel

Piec na Drewno / Elektryczny

Sauna Tube

Piec na Drewno / Elektryczny

Zasady korzystania z sauny ruskiej bani

Ruska bania słynie z wielu zalet, jednak należy przestrzegać ogólnych zasad saunowania:

  • Z sauny najlepiej korzystać wieczorem, godzinę po lekkim posiłku.
  • Przed wejściem do ruskiej bani należy wziąć prysznic i wysuszyć ciało.
  • Obuwie zostawiamy przed wejściem do bani, w przedsionku lub na zewnątrz.
  • Z ruskiej bani najlepiej korzystać nago. Kostiumy kąpielowe zakłócając proces wymiany ciepła.
  • Do bani zabieramy ze sobą ręcznik i rozkładamy pod ciałem.

Seans w ruskiej bani

Przed wejściem do bani musimy zadbać o odpowiednie nagrzanie sauny. Temperatura powinna oscylować w granicach 80 – 100  st. Celsjusza. Jak w przypadku suchych saun, ważne jest naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie organizmu oraz odpoczynek. Nowością może być delikatne chłostanie się witkami brzozowymi lub dębowymi podczas naparzania. Specyficzny masaż ma na celu poprawę krążenia krwi.

  1. Wchodzimy do nagrzanej bani, rozgrzewamy organizm przez kilkanaście minut
  2. Wychodzimy z bani i schładzamy się w zimnej wodzie zaczynając od dołu.
  3. Odpoczywamy na leżakach, regenerujemy sił i nawadniamy organizm.
  4. Cykl potarzamy 3-5 razy
  5. Na zakończenie schładzamy i suszymy ciało.

Korzyści zdrowotne ruskiej bani

Po pierwszym seansie w ruskiej bani odczuwamy poprawę samopoczucia, ukojenie nerwów i odprężenie ciała. Systematycznie korzystanie z bani wzmacnia odporność organizmu, wspomaga usuwanie toksyn, niweluje zmęczenie, korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy, a także sprzyja odchudzaniu. Latem regularne korzystanie z sauny sprawia, że lepiej znosimy upały i mamy więcej energii

Wybór sauny ruskiej bani do ogrodu

Jeśli decydujesz się na zakup ruskiej bani zwróć szczególną uwagę  na jakość drewna z jakiego jest wykonana sauna. Bania w ogrodzie będzie narażona na różne czynniki atmosferyczne od mrozów, po deszcze i palące słońce. Najlepszym wyborem będzie ruska bania wykonana z drewna termicznego. Takie sauny produkowane są w Finlandii zgodnie z Międzynarodowym Certyfikatem Jakości ISO 2015:9001. Producent udziela na nie gwarancji, więc masz pewność niezawodności sauny. Możesz wybrać banię pionową, lub poziomą z piecem na drewno lub elektrycznym. Warto także od razu zaopatrzyć się w beczkę do schładzania z tego samego materiału.

Budowa i montaż sauny ruskiej bani

Poniższe filmy przedstawiają budowę i montaż ruskiej bani poziomej i pionowej przeprowadzony przez fińskiego producenta saun i balii. 

Beczki i wanny do schładzania po saunie

Nie odłącznym elementem sauny ruskiej bani jest beczka do schładzania. ScandiSpa posiada w swojej ofercie beczki i wanny z drewna termicznego, które doskonale sprawdzają się w ogrodzie. Zbudowane są z drewna termicznego, odpornego na warunki atmosferyczne. 

Balia do Schładzania

Drewniana szeroka balia do schładzania ciała po saunie dla sześciu osób

Drewniana beczka do schładzania ciała po saunie dla jednej osoby

Wanna Rest 2

Drewniana wanna do kąpieli lub schładzania dla 2 osób

Zestaw sauna ruska bania i balia kąpielowa

W ogrodowym SPA warto również znaleźć miejsce na drewnianą balie kąpielową. W naszej ofercie znajdziesz różne balie ogrzewane piecem na drewno, gaz i prąd, z wkładami wewnętrznym i całkiem drewniane. Najpopularniejszym modelem jest balia BEST Electric & Artcic. To całoroczna balia elektryczna wygodna i prosta w obsłudze, a przy tym energooszczędna. Kupując saunę ruską banie, balie kąpielową i beczkę do schładzania możesz liczyć na dodatkowy rabat. 

Balia Best Electric & Arctic

Piec Elektryczny + Izolacja Arktyczna + Nowoczesne Wyposażenie

Ogrodowe SPA Balia + Sauna

Piece Elektryczne + Nowoczesne Wyposażenie