Jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno to tańsza alternatywa dla elektrycznych jacuzzi. Z poniższego artykułu dowiesz się jak wygląda przygotowanie kąpieli, ogrzewanie oraz pielęgnacja wody w jacuzzi opalnym drewnem. Podpowiemy też kiedy warto wybrać ogrzewanie hybrydowe. Zobacz polecane modele i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. 

Całoroczny relaks w jacuzzi ogrodowym

Wiele lat temu jacuzzi kojarzyło się z czymś ekskluzywnym na co mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Obecnie jacuzzi ogrodowe są standardem w wielu obiektach wypoczynkowych oraz coraz częściej znajdują się w prywatnych ogrodach.  

Zazwyczaj jacuzzi ogrzewane są elektrycznie, jeśli jednak obawiasz się rosnących cen prądu i masz pod dostatkiem drewna możesz wybrać dla siebie jacuzzi opalane drewnem zwane też często balią ogrodową. Jacuzzi na drewno zachęca atrakcyjną ceną, która w zależności od wyposażenia oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy złotych.  

Balia ogrodowa wyposażona w system bąbelkowy – aeromasaż relaksuje i odpręża ciało jak prawdziwe jacuzzi. Dzięki niej możesz poczuć się jak w SPA, a nawet jeszcze lepiej i zrelaksować się w kąpieli pod gołym niebem, kiedy tylko masz na to ochotę.  

Dla kogo jacuzzi ogrodowe na drewno?

Jacuzzi na drewno to doskonały wybór dla osób, które nie mają w planach codziennych kąpieli i preferują weekendowy relaks. Jeśli posiadasz ogródek działkowy bez energii elektrycznej i z ograniczonym dostępem do mediów, jacuzzi z piecem na drewno idealnie sprawdzi się w takim miejscu. To też dobra decyzja jeśli masz zapasy drewna lub po prostu lubisz sielski klimat.  

Użytkowanie pieca na drewno wymaga nadzoru, należy pilnować temperatury, aby woda nie była zbyt gorąca lub zimna. Ważne jest też regularne czyszczenie pieca z resztek drewna i popiołu, aby działał wydajnie.  

Tak więc jeśli masz łatwy dostęp do drewna, czas na przygotowanie kąpieli i cieszenie się nią bez pośpiechu to jacuzzi ogrodowe z piecem na drewno z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Jak przygotować kąpiel w jacuzzi ogrodowym z piecem na drewno?

By skorzystać z jacuzzi na drewno, przed każdą kąpielą należy napełnić je wodą, rozpalić ogień w piecu i co 30 minut dokładać drewno.  

Zazwyczaj do nagrzania wody wystarczy 1 – 1,5 koszyka drewna lub 1 opakowanie brykietu drzewnego. Bardzo ważne jest, aby drewno było suche i w małych kawałkach (40-42 cm długości). Mokre drewno zmniejsza efektywność oraz może doprowadzić do powstawania pary wodnej.  

W przypadku dużych jacuzzi (o pojemności około 900l) szybkość nagrzewania wody powinna wynieść 12°C na godzinę, a łączny czas nagrzania wody to 3 – 4 godziny w zależności od temperatury początkowej wody i otoczenia.  W przypadku małych, 2-osobowych jacuzzi ogrzewanie trwa krócej 1 – 2 godzin.  

Jeśli jacuzzi nie posiada filtracji i nie planujemy dezynfekcji chemią po kąpieli należy spuść wodę, ze względu na zanieczyszczenie mechaniczne, które przedostały się do wody (pyły, liście, drobne owady, naskórek, włosy itd.) oraz rozwój bakterii.  

mobilny filtr wody do jacuzzi na drenwo

Jak przedłużyć zdatność wody w jacuzzi opalanym drewnem?

Jeśli uznasz, że wymiana wody po każdej kąpieli jest uciążliwa, w każdej chwili możesz zamontować na ramię jacuzzi niewielki i funkcjonalny filtr mobilny Skimmer, który oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Równie ważne jest też stosowanie chemii uzdatniającej, która obniża pH wody, krystalizuje wodę i zapobiega powstawaniu bakterii, grzybów i glonów. 

Odpowiednia pielęgnacja wody w jacuzzi na drewno pozwala zachować ją w czystości do maksymalnie 2 tygodni. To mało w porównaniu do jacuzzi elektrycznych, gdzie wymiana wody jest konieczna dopiero po 8 tygodniach. Dlatego powstało jacuzzi hybrydowe, które łączy zalety ogrzewania piecem elektrycznym i opalanym drewnem.  

Dla kogo jacuzzi hybrydowe?

Jacuzzi hybrydowe to takie które posiada dwa różne piece – piec na drewno i elektryczny. Piec opalany drewnem szybko i bez kosztowo (jeśli dysponujemy własnym drewnem) nagrzewa wodę. Piec elektryczny z termostatem i system filtracyjnym praktycznie bezobsługowo utrzymuje ciepłą i czystą wodę przez długi czas – do nawet 8 tygodni. Jacuzzi z piecem na drewno i prąd to odpowiedni wybór dla osób które: 

  • posiadają duże ilości drewna, ale nie mają czasu na częstą wymianę wody w jacuzzi, 
  • cenią klimat prawdziwych płomieni, a jednocześnie wygodną i prostą obsługę, 
  • obawiają się przyszłościowych cen prądu lub dostępności drewna, 
  • chcą korzystać z zimnej i ciepłej wody bez konieczności częstej wymiany, 
  • są niepewne jak często będą korzystać z jacuzzi, 
  • a także dla obiektów wypoczynkowych, które chcą szybko nagrzać jacuzzi po wymianie wody. 
hybrydowe jacuzzi z piecem na drewno i prąd

Jak zainstalować jacuzzi na drewno?

Jacuzzi powinno być odizolowane od gruntu. Podłoże musi być równe i stabilne. Jacuzzi może stać na kostce, kamieniu czy drewnianym tarasie.  Jeśli planujemy wyposażyć jacuzzi w aeromasaż lub/i korzystać z mobilnej filtracji konieczne będzie doprowadzenie energii do miejsca instalacji.  

Niektóre modele z serii NATURAL wymagają umieszczenie pieca 15 lub 30 cm poniżej poziomu beczki. Takie ułożenie sprawiajacuzzi będzie mieszała się naturalnie.  

Polecane modele jacuzzi na drewno

ScandiSpa oferuje różnorodne modele jacuzzi ogrodowych ogrzewanych drewnem, które mogą zaspokoić potrzeby różnych osób i grup. Podpowiemy Ci czym charakteryzują się dane modele i jaki najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie. 

Jacuzzi Simple Wood

Obudowa Thermowood + Wkład wewnętrzny 

Jeśli zależy Ci na funkcjonalnej balii, która będzie łatwa w utrzymaniu czystości, polecamy model Simple Wood. Jacuzzi zostało stworzone z wysokiej jakości drewna Thermowood. Higieniczny wkład wewnętrzny sprawia, że balia jest bardziej higieniczna oraz w 100% wodoszczelna. Wkład dostępny jest w 5 kolorach, więc możesz wybrać ten, który będzie najbardziej współgrał z designem Twojego ogrodu. 

Jacuzzi Natural Wood

To jacuzzi w całości wykonana z drewna termicznego – fińskiej sosny poddanej wielogodzinnym procesom termicznym. Zastanawiasz się – pięknie wygląda, ale co z czystością? W tym modelu zamontowane wewnątrz ławeczki można zdjąć na czas czyszczenia.

Jacuzzi Natural Wood Pro

To jacuzzi łączące naturalne rozwiązania i nowoczesność. Jacuzzi w całości wykonane jest z drewna termicznego o wysokiej trwałości. Krawędź beczki zakończona jest sprytną ramą na której można położyć napoje lub przekąski. O błogi relaks zadba aeromasaż czyli mocne bąbelki powietrza. 

Jacuzzi Rest Wood

To idealne rozwiązanie jeśli planujecie kąpiele tylko we dwoje. Jej niewątpliwym plusem jest mała pojemność – zużyjesz niewiele drewna, a woda szybko się nagrzeje. Jak wszystkie produkty ScandiSpa, została wykonana z drewna termicznego, którego żywotność sięga 30 lat. 

Jacuzzi Best Electric & Arctic + Wood

Jacuzzi hybrydowe z dwoma piecami. Piec elektryczny z termostatem utrzymuje odpowiednią temperaturę wody w jacuzzi bezobsługowo. System filtracyjny z pompą dba o wodę wolną od zanieczyszczeń i ogranicza wymianę wody co 2 miesiące. Piec opalny drewnem szybko nagrzewa wodę po wymianie i tworzy wyjątkowy klimat.  

Polecane akcesoria do dżakuzi na drewno

Każdy model możesz doposażyć w dodatkowe akcesoria. 

Najczęściej wybierany przez naszych klientów jest aeromasaż czyli masaż sprężonym powietrzem. Mocne bąbelki powietrza potęgują uczucie relaksu podczas kąpieli. 

Oświetlenie LED to świetny pomysł jeśli lubisz kąpiele wieczorową porą. Kolorowe oświetlenie LED w postaci jednej mocnej lampy lub sześciu mniejszych lampek tworzy niesamowity klimat, a kąpiele są jeszcze przyjemniejsze.  

Pokrywa izolacyjna to niezbędne akcesorium odpowiadające za dobrą izolację jacuzzi ogrodowego ogrzewanego drewnem. Gruba pokrywa sprawia, że woda szybciej się nagrzewa i wolniej traci ciepło dzięki czemu będziesz potrzebować mniej drewna do nagrzania wody. 

Jeśli nie planujesz wpuszczać jacuzzi w taras, polecamy schodki, które ułatwiają korzystanie z kąpieli. Schodki podobnie jak jacuzzi, wykonane są z trwałego drewna Thermowood. 

Podsumowanie

Podsumowując, jacuzzi na drewno to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu i wykorzystać dostępne drewno do przygotowania relaksacyjnych kąpieli w ogrodzie.  

Warto jednak pamiętać, że jacuzzi na drewno w przeciwieństwie do modeli elektrycznych wymaga od nas trochę pracy związanej z pilnowaniem ognia oraz częstą wymianą wody, jeśli się tego obawiamy możemy wybrać jacuzzi hybrydowe zasilane prądem i drewnem.  

Jacuzzi ogrodowe na drewno świetnie sprawdzi się na działkach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej.  

Chcesz poznać cennik jacuzzi na drewno?

Zadzwoń lub napisz do nas