Twarda woda obniża efektywność grzania balii – Sprawdź, jak temu zaradzić

Jeśli napełniasz balię twardą wodą po dłuższej eksploatacji na spilarze grzałki może pojawić się kamień kotłowy, który znacząco obniża efektowność grzania wody w balii. W skrajnych przypadkach może dojść do awarii i konieczności wymiany osprzętu. By tego uniknąć, warto zmiękczać wodę w balii przez odpowiedni filtr lub środkami chemicznymi.

Czym jest kamień kotłowy?

Kamień kotłowy to twardy, trudno rozpuszczalny osad, którego przyczyną jest woda charakteryzująca się wysokim stopniem twardości. Kamień kotłowy powstaje w miejscach, gdzie podgrzewana jest nieuzdatniana woda  

Czym grozi kamień kotłowy w balii?

Kamień kotłowy osadza się na elementach grzejnych co może doprowadzić do wielu problemów.

1.Warstwa osadu kamiennego utrudnia oddawanie ciepła, a jej narastanie sprawia, że powierzchnie grzejne przekazują ciepło w coraz mniejszym stopniu. Elementy odpowiedzialne za podgrzewanie wody muszą pracować znacznie dłużej, aby ogrzać wodę do pożądanej przez nas temperatury. To znacząco wpływa na zużycie energii, a co za tym idzie – znacznie wyższe  koszty. Zaledwie jednomilimetrowa warstwa osadu na wymienniku ciepła może obniżyć jego wydajność o 46%.   

2. Kawałki osadu mogą powodować problemy z cyrkulacją i filtracją. Oznacza to, że skuteczność dezynfekcji nie jest wystarczająco dobra co niesie za sobą prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych dla organizmu ludzkiego bakterii.   

3. Ignorując kamień kotłowy możemy doprowadzić do awarii, a nawet zniszczenia elementu grzejnego lub pompy cyrkulacyjnej.

Dlatego lepiej zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego, aniżeli go usuwać. 

Jak zmiękczać wodę w balii?

Za powstawanie kamienia odpowiedzialna jest twarda woda. By zapobiegać powstawaniu kamienia na elementach grzejnych balii należy zmiękczać wodę, czyli usuwać z wody trwałe i skuteczne jony twardości, czyli przede wszystkim wapń i magnez odpowiadające za wytrącanie się białego osadu – kamienia.  

Są trzy sposoby na zmiękczenie wody w balii:  

  • Filtr wstępny stosowany podczas napełniania wannien spa i basenów. Usuwa większe zanieczyszczenia już podczas wlewania wody do balii. Montowany jest do węża ogrodowego.  
  • Środki chemiczneŚrodki do zmiękczania i stabilizacji twardości wody dozowane bezpośrednio do balii. Ważne, by były odpowiednio dozowane (pojemość balii to około 1000 l) i dostosowane do ciepłej wody 36°C. 
  • Stacja uzdatniania – Jeśli prowadzisz duży pensjonat/hotel i mierzysz się z twardą wodą w całym obiekcie, najlepiej zainstalować stację uzdatniania, która zmiękczy wodę i zniweluje szereg problemów. W tym celu warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się uzdatnianiem wody. Polecamy EuroClean. 

     

 

Korzyści płynące ze zmiękczania wody

Miękka woda w balii ma korzystny wpływ na jej eksploatację.  

  • Mniejsza ilości środków dezynfekujących  
  • Dłuższa żywotność instalacji i bezawaryjne działanie wymienników ciepła 
  • Mniejsze koszty energii 
  • Oszczędność na kosztownych naprawach i konserwacji 
  • Niewysuszone ciało, miękkie włosy 

 

Zmiękczając wodę w balii zyskujesz gwarancję efektywnej pracy urządzenia przez wiele lat.