Jeśli napełniasz balię twardą wodą po dłuższej eksploatacji na spilarze grzałki może pojawić się kamień kotłowy, który znacząco obniża efektowność grzania wody w balii. W skrajnych przypadkach może dojść do awarii i konieczności wymiany osprzętu. By tego uniknąć, warto zmiękczać wodę w balii przez odpowiedni filtr lub środkami chemicznymi.
Kamień kotłowy to twardy, trudno rozpuszczalny osad, którego przyczyną jest woda charakteryzująca się wysokim stopniem twardości. Kamień kotłowy powstaje w miejscach, gdzie podgrzewana jest nieuzdatniana woda.
Kamień kotłowy osadza się na elementach grzejnych co może doprowadzić do wielu problemów.
1.Warstwa osadu kamiennego utrudnia oddawanie ciepła, a jej narastanie sprawia, że powierzchnie grzejne przekazują ciepło w coraz mniejszym stopniu. Elementy odpowiedzialne za podgrzewanie wody muszą pracować znacznie dłużej, aby ogrzać wodę do pożądanej przez nas temperatury. To znacząco wpływa na zużycie energii, a co za tym idzie – znacznie wyższe koszty. Zaledwie jednomilimetrowa warstwa osadu na wymienniku ciepła może obniżyć jego wydajność o 46%.
2. Kawałki osadu mogą powodować problemy z cyrkulacją i filtracją. Oznacza to, że skuteczność dezynfekcji nie jest wystarczająco dobra co niesie za sobą prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych dla organizmu ludzkiego bakterii.
3. Ignorując kamień kotłowy możemy doprowadzić do awarii, a nawet zniszczenia elementu grzejnego lub pompy cyrkulacyjnej.
Dlatego lepiej zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego, aniżeli go usuwać.
Za powstawanie kamienia odpowiedzialna jest twarda woda. By zapobiegać powstawaniu kamienia na elementach grzejnych balii należy zmiękczać wodę, czyli usuwać z wody trwałe i skuteczne jony twardości, czyli przede wszystkim wapń i magnez odpowiadające za wytrącanie się białego osadu – kamienia.
Są trzy sposoby na zmiękczenie wody w balii:
Miękka woda w balii ma korzystny wpływ na jej eksploatację.
Zmiękczając wodę w balii zyskujesz gwarancję efektywnej pracy urządzenia przez wiele lat.