Kąpiel w ruskiej bani jest dobra o każdej porze roku, wystarczy odpowiednio ustawić temperaturę. Zimą woda powinna być gorąca, a latem letnia.
Ruska bania zwana też balią ogrodową lub gorącą beczką najczęściej kojarzy się nam z zimowo-górskim krajobrazem. Dokoła jest biało, wokół ośnieżone drzewa i szczyty gór, piękny drewniany domek i obok drewniana bania z gorącą, parującą wodą. Zimą ruskie banie nagrzewa się do około 37-39°C. Taka kąpiel w mroźne dni znakomicie rozgrzewa, odpręża po aktywnym dniu i rozluźnia mięśnie. To świetny relaks, coraz częściej spotkany w Podhalańskich ośrodkach wypoczynkowych i nie tylko. Kąpiel pod gołym niebem porównywana jest do relaksu w gorących termach. Wodę w balii można nagrzać do nawet 45°C, jednakże ze względów zdrowotnych nie powinno się kąpać w temperaturach powyżej 40°C. Zima to nie jedyny okres korzystania z ruskiej bani. W chłodne jesienne i wiosenne dni również warto korzystać z gorących kąpiel. Także latem bania może się przydać.
W upalne dni i wieczory szukamy ukojenia i ochłody. Korzystamy z basenów i jacuzzi, ale również balia ogrodowa świetnie się do tego nadaje. Latem w ruskiej bani można przygotować lenią kąpiel w granicach 26-35°C. Taka woda świetnie relaksuje ciało i uspokaja. Będzie ukojeniem po ciężkim i upalnym dniu. Kąpiel powinna trwać maksymalnie 30 min.
W przypadku pieca elektrycznego nagrzewanie wody do wskazaniem temperatury jest dziecinnie proste. Na termostacie ustawiamy porządną temperaturę np. 36ºC i piec sam nagrzewa wodę do wybranego stopnia. Gdy woda jest odpowiednia piec wyłącza grzanie. Gdy temperatura wody opadnie, piec znów się uruchamia i ponownie grzeje do 36ºC. A Ty nie musisz się niczym martwić, woda o każdej porze będzie idealna. To nie bywała zaleta elektrycznych grzałek. Możesz swobodnie wybierać temperaturę wody. Zimą, gdy potrzebujemy rozgrzania, wodą może być cały czas gorąca, a latem, gdy chcemy się schłodzić – letnia.
Przy piecu opalanym drewnem nagrzewanie do odpowiedniej temperatury jest bardziej skomplikowane. Należy rozpalić piec i pilnować ognia. Do balii należy wrzucić specjalny termometr do mierzenia temperatury wody. Od czasu do czasu należy sprawdzić temperaturę. Gdy termometr wskaże pożądaną temperaturę można wskoczyć do wody. Należy pamiętać, że woda w czasie kąpieli będzie się chłodzić, warto więc w trakcie korzystania również dokładać drewna do pieca, by potrzymać odpowiednią temperaturę.
Przy baniach ogrzewanych piecem opalanym drewnem pożądaną temperaturę możemy uzyskać już w około 2 godziny. Czas nagrzewania zależy jednak od wielu czynników: pojemności balii, wyjściowej temperatury wody, temperatury otoczenia, rodzaj pokrywy itp. Piece opalane drewnem świetnie sprawdzą się na weekendowy relaks np. 2 razy w miesiącu, gdy chcemy szybko nagrzać wodę.
Balie elektryczne przeznaczone są do częstszej, nawet codziennej eksploatacji. Piec elektryczny za pierwszym razem nagrzewa wodę dłużej w około 12 godzin, następnie utrzymuje wybraną temperaturę przez wiele tygodni. Jeśli stosowana jest odpowiednia filtracja wody i chemia bakteriobójcza przez 8 tygodni nie musimy zmieniać wody.