Fiński sposób na szczęście

Według Word Happines Report, Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Aż trudno w to uwierzyć, ponieważ to kraj, w którym przez 200 dni w roku panuje mroźna zima. Co zatem czyni Finów szczęśliwymi? Poznajmy fiński sposób na szczęście!

Piękny widok w Finlandii
piękny krajobraz Finlandii

Fiński sposób na szczęście - jak oni to robią?

1. Bliskość natury

Finowie już od małego wychowywani są w kulcie bliskiego i częstego kontaktu z naturą. Mimo panującej przez większość roku zimy, są bardzo związani z naturą i uwielbiają długie wyprawy po lasach. Gdy inni decydują się na terapię, Finowie ciepło się ubierają i wędrują po lasach. Zielony kolor uspokaja, a szelest liści jest jak relaksacyjna muzyka. To czas na poukładanie myśli, spędzenie czasu w pojedynkę. 

2. Relaks

Finowie to ludzie żyjący w wyjątkowej bliskości z otoczeniem. Długie godziny spędzone w lesie, przejażdżki rowerami to dla nich cudowny relaks.

 

Finowie uwielbiają korzystać z sauny i morsować. To idealny sposób aby się odprężyć, ale również spędzić czas z przyjaciółmi. Dodatkowo korzystanie z sauny i zimne kąpiele uodparniają organizm, redukują zmęczenie i poprawiają wydolność serca. Według badań, fińska sauna wydziela hormony szczęścia oraz uśmierza ból. Podobnie jak sauna, lodowate kąpiele są lekiem na stres i zmęczenie. Wystarczy krótka kąpiel w zimnej wodzie, aby pobudzić wydzielanie endorfin, dopaminy, oksytocyny i serotoniny. Krioterapia, czyli leczenie zimnem pomaga w walce z depresją.

 

Ale nie samym zimnem człowiek żyje… 😉 W mroźne dni nic tak nie relaksuje jak ciepłe kąpiele w fińskiej balii. Wyobraź to sobie – odpoczywasz w jacuzzi, otaczają Cię drzewa oprószone śniegiem, a nad głową masz widok rozgwieżonego nieba i spadających płatków śniegu. Finowie takie atrakcje mają na co dzień dzięki czemu zapobiegają bólom mięśnie i stawów, wspomagają swój układ odpornościowy i mogą spędzić cudowny czas z bliskimi podczas kąpieli.

 

Fiński sposób na szczęście - balia ogrodowa
Fiński sposób na szczęście - sauna ogrodowa

3. Prostota

Finowie są skromni i nie odczuwają potrzeby bogacenia się, co można zauważyć, ponieważ na ogół nie podkreślają w żaden sposób swojego statusu społecznego. Na ulicach nie widać luksusowych samochodów czy urządzonych z przepychem domów. Poza wrodzoną skromnością, Finowie lubią proste i naturalne rozwiązania oraz żyją w nurcie less-waste. Zanim coś wyrzucą, zawsze próbują to naprawić. Podejmowanie nawet prostych wyzwań podnosi ich samoocenę.

4. Czas na realizowanie pasji

Finowie bardzo lubią aktywnie spędzać czas ze swoimi rodzinami. W Finlandii znane jest Eukonkanto czyli ściganie się mężczyzn z żonami na barkach. To jedna z wielu oryginalnych dyscyplin sportowych królujących w Finlandii. Finowie dużo czasu przeznaczają na rozwijanie swoich zainteresowań, które pozwalają im się bardziej realizować. Popularne jest jeżdżenie rowerem, morsowanie, ale także nieco bardziej oryginalne dyscypliny jak rzut z odległości telefonem komórkowym.

Sposób na fińskie szczęście - jacuzzi
Sposób na fińskie szczęście - morsowanie

5. Brak kompleksów

Finowie w porównaniu do innych narodowości mają mniej kompleksów na punkcie swojego ciała. Dorastanie w kulturze sauny do której uczęszcza się od małego i widzi się gołe ciała sprawia, że nagość staje się czymś zupełnie naturalnym. Nastolatkowie uczą się, że ciała mają różne rozmiary, kształty i to nie jest powód do wstydu, nie trzeba ich zakrywać.

Sisu – skandynawska prostota

Przepis na fińskie szczęście wcale nie jest skomplikowany. Najważniejsze to polegać na sobie, mieć do siebie zaufanie i wiarę we własne możliwości. Pamiętajmy, że czasami wystarczy nieco zwolnić, spędzić czas z dala od zgiełku, w otoczeniu drzew, zieleni. To ważne by umieć odpoczywać i doceniać drobne, ale jakże przyjemne rzeczy w naszym życiu. 😉