Pôvodné pomenovanie vírivka odkazovalo na bublajúce žriedla prírodných horúcich prameňov. Kvôli tomu, aby si mohli užiť ich relaxačné účinky, boli kedysi ľudia ochotní cestovať aj veľké vzdialenosti. A to v čase, kedy cestovanie nebolo také rýchle ako dnes. Postupne sa na týchto miestach postavili kúpeľné domy a pridali ďalšie atrakcie, čím sa stali ešte lákavejšími.
O stovky rokov neskôr slov vírivka vďaka príchodu elektriny získalo aj ďalší význam. Nebolo to už len miesto, kde ľudia mohli relaxovať, ale aj zariadenie, ktoré to umožňuje.
Kým však došlo k vynálezu víriviek, tak ako ich poznáme dnes, ľudská kreativita dostávala obrovský priestor. V kalifornských vinárskych oblastiach si v päťdesiatych rokoch minulého storočia napríklad napúšťali po spracovaní hrozna kade horúcou vodou. Tieto nádoby boli často veľmi veľké s kapacitou aj viac ako dvadsať osôb. Obľúbenými boli aj menšie betónové vírivky, ktoré sa umiestňovali do zeme vedľa bazénov. Tie však boli na súkromné použitie dosť drahé.