Piec do balii ogrodowej – jaki wybrać?

Wyróżniamy 4 sposoby ogrzewania balii ogrodowej – piec na drewno, elektryczny, gazowy oraz nowość ogrzewanie przy pomocy podłączenia do pompy ciepła. Każdy sposób jest dostosowany do innych potrzeb i preferencji. Podpowiadamy jak dokonać właściwego wyboru pieca do balii.

Balia ogrodowa z piecem na drewno - na weekend

Piec opalany drewnem to powszechny i szybki sposób na ogrzewanie balii ogrodowej.

Użytkowanie

By nagrzać balię wystarczy rozpalić ogień w piecu i od czasu do czasu dokładać drewna. Ogrzewanie wody trwa stosunkowo krótko – od 2 do 4 godzin – w zależności od temperatury wody, otoczenia oraz użytego drewna. W nocy temperatura wody spada o około 3-5 °C. Wymiana wody jest potrzeba co 1-2 dni, dlatego balia przeznaczona jest na weekendowy relaks. 

Komfort

Piec na drewno wymaga trochę pracy związanej z magazynowanie drewna, rozpalaniem ognia i pilnowania go.

Koszt

Ilość drewna zużytego do ogrzania balii jest zależna od temperatury otoczenia i wody i jakości drewna. Zazwyczaj do ogrzania wody jest potrzebny 1-1,5 koszyka suchego drewna lub 1 opakowania brykietu drzewnego.

Dla kogo?

Piec na drewno dedykowany jest dla weekendowych użytkowników, którzy cenią atmosferę i nie przeszkadza im trochę pracy przy paleniu w piecu.

Uwagi

Jeśli zdecydujesz się na balię z piecem opalanym drewnem wybierz piec zewnętrzny i ulokuj go 10 cm poniżej poziomu balii. Zapewni to grawitacyjną cyrkulację wody, tzn. temperatura wody w całej balii będzie taka sama, bez konieczności mieszania jak w przypadku pieców wewnętrznych.

piec opalany drewnem do balii
balia z paleniskiem

Balia ogrodowa z piecem gazowy - komfort na weekend

Nowością na rynku balii ogrodowych jest komfortowe i szybkie ogrzewanie gazowe.

Użytkowanie

Do piecyka podpinamy zwykłą butlę z gazem. Piecyk grzeje wodę w tempie 15°C/godz. Następnie balia jest używana przez 1-2 dni i tylko się dogrzewa wodę do ustawionej temperatury. Wymiana wody jest zalecana co 1-2 dni, dlatego balię dedykowane są na weekend. 

Komfort

Piec gazowy działa bez obsługi, nie musimy go pilnować i dorzucać drewna jak w przypadku pieca na drewno.

Koszt

Butla gazowa wystarcza na 2-3 weekendy.  Jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Dla kogo?

Balia na gaz przeznaczona jest również dla użytkowników weekendowych z tą różnicą, że jest wygodniejsza w obsłudze. Piec gazowy sam pilnuje odpowiedniej temperatury.

Uwagi

Wybierając piec gazowy sprawdź czy posiada on odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa CE. Dodatkowo warto zamówić obudowę izolacyjną do pieca i butli, dzięki czemu z uroków balii będziesz mógł korzystać także zimą.

Balia ogrodowa z piecem elektrycznym - idealna na co dzień

Najbardziej wygodny i najtańszy sposób na ogrzewanie balii to piec elektryczny.

Użytkowanie

Po pierwszym zalaniu nagrzanie wody trwa dłużej około 12 – 15 godz. Następnie dzięki termostatu temperatura wody jest utrzymywana przez cały czas. Balia jest gotowa do kąpieli w każdej chwili. Piec elektryczny jest połączony z pompą wody i filtrem, dzięki czemu wodę można wymieniać co 6-8 tygodni.

Komfort

Piec elektryczny działa bezobsługowo. To bardzo komfortowe rozwiązanie.

Koszt

Koszt dzienny utrzymywania ciepłej wody w balii (37°C) jest około  3 zł/dzień (dotyczy jacuzzi i balii z izolacją arktyczną i pokrywą np. model BEST)

Dla kogo?

Dedykowane dla osób, które chcą mieć balię gotową do użytku bardzo często i bez dodatkowego nakładu pracy. To najlepsza opcja dla hoteli, pensjonatów i salonów spa. 

elektryczna grzałka do bani
balia elektryczna

Ogrzewanie balii poprzez podłączenie do pompy ciepła

W przypadku domu wyposażonego w pompę ciepła istnieje możliwość podłączenia balii pod istniejąca pompę ciepła. Taka balia jest wyposażona również w podgrzewacz elektryczny, na czas kiedy działanie pompy jest ograniczone.

Balia jest cały czas gorąca i gotowa do kąpieli. Wymiana wody co 6-8 tygodni. 

Ogrzewanie polecane dla osób ceniących komfort i ekologiczne rozwiązania. 

podlaczenie bali do pompy ciepla

Hybryda - Dwa piece do jednej balii

Dzięki najnowszym technologią istnieje również możliwość zamontowana w balii ogrodowej dwóch pieców. Takie rozwiązanie łączy zalety obydwu podgrzewaczy. Piec na drewno i piec na gaz szybko nagrzewają wodę, a piec elektryczny bez obsługi i niskim kosztem utrzymuje odpowiednią temperaturę.

Piec elektryczny + Piec na drewno – rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą mieć balię cały czas w gotowości, ale cenią sobie atmosferę pieca opalanego drewnem. Termostat utrzymuje wodę na określonej temperaturze, a piecyk na drewno lekko dogrzewa wodę i robi klimat.

Piec elektryczny + Piec na gaz – piec gazowy pozwala na szybkie nagrzanie wody, a piec elektryczny utrzymuje temperaturę na długie godziny, a nawet dni.

balia na prad i na drewno